Yerli Üretim Otomabili Togg’un Fabrikası Nerede Bulunuyor?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından tasarlanan ve Türkiye’de üretilecek yerli elektirikli otomobil. Anadolu Grubu,Kök Grubu,Turkcell,Zorlu Holding ve TOBB ortaklığında kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından üretilecektir. 2022’de seri üretime geçilmesi planlanmıştır. Seri üretime geçilecek arabalar C segmentinde bulunan Segan ve SUV türleridir. Araçların tasarımcısı aynı zamanda Ferrari ve Lamborghini’nin tasarımcılığını yapan İtalyan şirketli kuruluş Pininfarina’dır.İlk kez 27 Aralık 2019’da Gebze’de Bilişim Vadi’sinde gerçekleştirilen etkinlikte tanıtıldı.

Son zamanlarda herkesin sorudğı Togg’un fabrikası nerede bulunuyor sorusu herkes tarafından sorulmakta. TSK’ya ait olan Bursa / Gemlik’te ki bir askeri tesisin üretim için uygun olduğu tespit edildi. Bu alanda yapılacak çalışmalar ile kısa sürede üretim aşamasına geçilecek olan yerli araçta ilk hedef 100,000 araç üretimi olacak.

Türkiye’de Hangi Markalar Hangi Kentlerde Yapım Yapıyor?

Türkiye’de yapım yapan en ehemmiyetli markalar arasında Fiat Chrsysler Automobiles başka bir deyişle FCA yer alıyor. Tofaş ismi altında yapım yapan şirketin fabrikası Bursa’da. 450 bin adet kapasitesi olan bu fabrikada Fiat Egea, Fiorino ve Doblo modelleri üretilip, dünyanın bir hayli ülkesine ihraç ediliyor.

Bir öbür otomotiv devi olan Fransız Renault’un Clio ve Megane Sedan modellerinin imalini reelleştirdiği kuruluşu Bursa kentinde bulunuyor. Marka yeni Clio modelinin imalini de bu kuruluşta reelleştirip tüm Avrupa’ya Türkiye’de ürettiği arabalarını yollayacak. Oyak Renault Türkiye’de seri olarak motor imali ve ihracatı yapan tek araba fabrikasıdır.

Bursa’da yer alan bir öbür yapım kuruluşu ise Karsan’ın. Karsan Hasanağa fabrikası 54 bin 600 adetlik yapım kapasitesine sahip. Firma Bursa’da Hyundai Motor Company’ye ait H350 model panelvanları, minibüs ve şasi kamyonetleri, Bozankaya marka elektrikli otobüsleri ve Menarinibus marka otobüsleri ve kendi markası altında Karsan JEST, Karsan HÜCUM ve Karsan STAR vasıtaları üretiyor.

İstanbul’un Anadolu’ya çıkış yolundaki ilk duraklarından biri olan Sakarya’ya geldiğimizde ise Japon otomotiv devi Toyota’nın yapım kuruluşuyla karşılaşıyoruz. Toyota bu kuruluşta dünyanın en çok satan arabayı olan Corolla’nın imalini gerçekleştiriyor. Ayrıca marka 2016 senesinden itibaren C-HR modelinin hem hibrit hem de benzinli motorlu versiyonu bu kuruluşta üretmeye başladı. Toyota C-HR Hybrid Türkiye’de üretilen ilk hibrit araba olarak öne çıkıyor.

Kocaeli’nde ise tüm Avrupa’nın Ford marka ticari taşıt lüzumunu gideren Otosan fabrikasına geliyor. Bu kuruluşta hafif ticari taşıt modellerinden ticari taşıt modellerine ve markanın tüm dünyaya sattığı Ford Trucks vasıtalarına kadar her taşıtın imalini ya da yapımının bir kısmını reelleştirdiği kuruluşu yer alıyor. Bu fabrikada Transit, Tourneo ve Transit Custom, Tourneo ve Transit Courier modellerinin imali reelleştiriliyor. Ford Otosan’ın yapım kapasitesi ise 2018 seneyi sonuyla 455 bin adet.

Bölgenin Adapazarı tarafına baktığımızda ise Güney Koreli araba üreticisi olan Hyundai’nin yapım kuruluşunu görüyoruz. Bu kuruluşta marka A ve B segmentinde yer alan i10 ve i20 modellerini üretimine reelleştiriyor. Burada üretilen Hyundai arabaları tüm Avrupa’ya ihraç ediliyor. Fabrikanın yıllık yapım kapasitesi ise 245 bin adet!

Alman otomotiv devi Volkswagen yeni yapım kuruluşu için Türkiye’nin İzmir’e yakın olan Manisa kentini seçim edecek rivayetleri var, henüz fotoğrafı bir söyleme olmamasına karşın “Volkswagen Turkey” isminde bir işletme açılışı geride vazgeçtiğimiz aylarda reelleşmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir