Koronavirüs Sağlıklı Beslenmeyi Artırdı

Koronavirüs Sağlıklı Beslenmeyi Artırdı
Dünyayı etkisi altına alan yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını daha çok sebze-meyvenin satın alındığı, hazır yemeklere olan talebin azaldığı veya uzak durulduğu ve daha az miktarda gıdanın israf edildiği bir dönemi bizlere yaşatıyor. Hindustan Times gazetesinin yaptığı habere göre, Belçika’da yer alan Antwerp Üniversitesinde görevli olan Charlotte De Backer’in koordine etmiş olduğu proje araştırmasında 11 ülke içinde çoğunluğu kadın olmak üzere yaklaşık olarak 11 bin müşteri ile çalışma yapıldı.

Koronavirüs ve Sağlıklı Beslenme

Araştırmada oluşan ilk bulgulara bakıldığında, Covid-19 salgını esnasında yapılan sokağa çıkma yasağı sebebiyle insanların evleri içinde yeni yemek tarifleri deneyerek bunları öğrenmeye mecbur kaldığını ve daha az gıda ürünlerinin çöpe atıldığını ortaya çıkardı.
Çalışmada yer alan müşterilerin hazır gıda almayı kestiği, alışveriş yaparken daha çok sebze-meyve satın aldığı ve sağlıklı beslenme noktasında bir öngörünün oluştuğu görüldü.

Avustralya, Belçika, Şili, Uganda, Hollanda, Fransa, Avusturya, Yunanistan, Kanada, Brezilya ve İrlanda gibi ülkelerde yapılan araştırmada, bu ülkelerde yer alan insanların neredeyse yarısı daha az tuz ya da tatlı içeren ürünleri satın aldığı da görüldü.


Örnek olarak Şili’de atıştırma ürünlerinin satışında büyük düşüş meydana gelirken, un ve maya ürünlerinin satışlarında önemli ölçüde artış oluştu. Bu dönem içerisinde et, balık ve alkollü içeceklerin tüketim miktarında ise değişiklik olmadı.
Toplam olarak 25 ülkeyi kapsaması düşünülen araştırmanın nihai bulguları haziran ayının son döneminde yayınlanması bekleniyor.

Halk olarak izolasyon sağlamak, farklı farklı kişilerle temas halinde bulunmamak, el hijyenini sağlamak her zaman birinci önceliğimiz olmalı. Beslenmemizi düzenlemek ise yapmamız gereken en önemli ikinci önlemdir. Beslenmede özellikle probiyotik takviyesi, selenyum ve çinko içeren gıdalar, C vitamini, omega-3 içeren gıdalar, kalsiyum ve protein bakımında yeterli gıdaların tüketilmesi çok önemlidir.

Sizlere vereceğimiz örnek menü ile bu besinler açısından varlıklı beslenebilirsiniz.

• ihmal etmeyin güne bir bardak ılık su ile başlayın. Elinizi yüzünüzü yıkamak, diş fırçalamak şeklinde küçük işlere süre ayırarak metabolizmanıza uyanması için süre tanıyın.

• Kahvaltıda kesinlikle 1 adet orta boy yumurta tercih edin. Yumurtayı pişirmek için yağsız bir pişirme tekniği kullanın.

• Yağ ihtiyacınızı sağlıklı yağ kaynağı olarak bilinen çiğ kuru yemişlerden sağlayın. Bu yemişler ceviz, badem gibi gıdalar olabilir. 1 Tatlı kaşığı kadar tahin pekmez tüketin ve selenyum ile kalsiyum ihtiyacınızı bununla karşılayın. Gene isterseniz zeytin tüketebilirsiniz. Avokado da sağlıklı yağ grubundadır. Sürekli evde bulunacağımızdan tümünü aynı anda tüketmemek kilo kontrolü açısından önemlidir.

• Dereotu, maydanoz, roka yada tere, kırmızı biber, havuç ile kendinize söğüş tabağı hazırlayın ve limonlayıp kahvaltı tabağınıza ekleyin.

• Ekşi mayalı ekmek tüketmeye özen gösterin, ekmek tüketmek istemiyorsanız bir orta boy meyve yiyin. • Ara öğününüzde adaçayı yapın. İçinde zencefil, zerdeçal, karabiber, limon ve nane ekleyin, hem vücut ısınızı artırmış bununla beraber bağışıklığınıza destek olmuş olursunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir