Resident Evil Satış Miktarında Büyük Artış Yaşadı

Resident Evil Satış Miktarında Büyük Artış Yaşadı
Resident Evil serisine ait dünya çapında elde edilmiş olan toplam satış miktarı Capcom tarafından duyuruldu. Önemli bir eşik noktasına kadar gelen satış miktarı serinin bütün oyunlarını kapsamakta. Yayınlanmış olan rapora dayanan verilere göre seriye ait bütün oyunların toplam satış miktarı 100 milyona kadar ulaştı. 1996 senesinde satışa sunulan ilk oyundan sonra mükemmel bir başarı yakalayan Resident Evil serisi, bunun ardından çıkan devam oyunları ve remastered sürümler ile satış miktarında çok büyük bir artış yaşadı.

Resident Evil Satış Rakamında 100 Milyonu Geçti


Capcom tarafından açıklanan aynı rapor içerisinde birçok oyunun daha satış oranları yer alıyor. Street Fighter serisinde satış miktarı 44 milyon, Monster Hunter serisinde ise bu miktar 63 milyon kopya satmayı başardı. Toplam olarak 13 oyun ile karşımıza çıkan Resident Evil serisi, aynı geliştiricinin sahibi olduğu iki seride de büyük fark ile öne geçmiş durumda.

Nisan ayı içinde satışa çıkan üçüncü oyun ise 2 milyon kopya satışı yapabildi. Bu olay da demek oluyor ki seriye ait başarı aslında önceki çıkan oyunlardan gelmektedir. Capcom’un göz ağrısı olarak görülen bu seri, şirkete de büyük bir kazanç sağlamıştır. İleriki dönemlerde bu seri içinde yeni oyunları görme ihtimalimiz var. 2019 senesinin son döneminde duyurulan rapora göre ise serinin oyunları toplam olarak 98 milyon satabilmiştir. Geriye kalan iki milyonun üçüncü oyun ile kazanılmış olduğu tahmin ediliyor.

Japonya da ye ralan büyük dev oyun şirketinin yayınladığı son verilere göre, Resident Evil serisi artık 100 milyon barajını geride bırakan bir başka önemli seri oldu. Bu zaman zarfında Resident Evil 2 (2019) oyununun birim satışı 6.5 milyona yükselmişken, Resident Evil 7: Biohazard 7.5 milyonluk ve geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde satışa sunulan Resident Evil 3 (2020) de 2.5 milyonluk satış gerçekleştirmiş.

Serinin 100 milyondan fazla satılmasında en fazla hisse sahibi olan oyun, 11.6 milyon birim satışı ile Resident Evil 5 iken ikinci sırada da 9.5 milyon birim satışı ile Resident Evil 6 da ikinci sırada yer ediniyor.

Capcom yaptığı izahat ile kararlı bir şekilde tüm hissedarların beklentilerini karşılamayı taahhüt ettikleri ve son aşama keyifli oynanış deneyimleri yaratabilmek için sektör lideri oyun geliştirme becerilerini kaldıraç olarak kullanmaya devam edecekleri yorumunda bulundu.

Şimdilik resmi olarak yayınlanmamış olsa da, M-Two adıyla geliştirildiği söylenen sil baştan yapım Resident Evil 4 ve önümüzdeki sene çıkması beklenen Resident Evil 8 oyunlarının geliştirilme aşamasında olduğu söylenmişti. Japon oyun devinden henüz bu iki oyun ile ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil fakat minimumından Resident Evil 8 için yakın bir zamanda bir duyurunun yapılacağı öne sürülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir