Süper Bilgisayarları Kullanarak Sızıp Gizli Bir Şekilde Kripto Para Madenciliği Yaptılar

Süper Bilgisayarları Kullanarak Sızıp Gizli Bir Şekilde Kripto Para Madenciliği Yaptılar
ZDNet’ in yapmış olduğu habere göre, süper özelliklere sahip bilgisayarları elinde bulunduran bir grup kişi Avrupa kuruluşu kriptojacker adı verilen yöntem ile hedefe alındı. Siber güvenlik araştırmacısı olarak görev yapan Chris Doman’a göre, “buna benzer kötü amaç taşıyan yazılım kodlarına baktığımız zaman bütün bu saldırıların yine aynı hacker ya da bir grup hacker tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

Süper Bilgisayarlar Çevrimdışı Durumunda
Bu saldırının arka planında kötü oyuncular, 11 Mayıs tarihinde güvenlik ihlaline yol açan olayın söz konusu Edinburgh Üniversitesinde yer alan Süper Bilgisayar ARCHER’den işe koyuldular. Konu hakkında sonuca varmak gerekirse, Birleşik Krallık’ta yer alan en güçlü bilgisayarlar arasındaki, bütün şifreler ve SSH anahtarlar tekrar yazılması gerektiği için kullanıma kapatıldı. Bu olayın ardından bir kaç gün sonra süren siber saldırı akademik topluluk içerisinde de önemli bir konu haline gelmişti.

Diğer Süper Bilgisayarlarında Çevrimdışı Olduğu Görüldü
Almanya, İsviçre ve İspanya’da yer alan birden çok süper bilgisayar, bilgisayar korsanlarının ele geçirmesinin ardından işlem dışı kalmaktadır. Haber de yer alan bilgilere göre ayrıca, enfekte olan bir süper bilgisayar node’unun, siber suçlular tarafından çok sevilen gizlilik koini olan Monero (XMR) madencilik faaliyeti içinde kullanıldığını ifade ediyor.
Cryptojacking kelimesi, güvenlik ihlali yaşamış olan bilgisayarların kaynaklarının kullanılarak gizli bir şekilde kripto para birimi madenciliğinin uygulanmasını dile getiren sözcüktür. Cryptojacking tarzındaki yöntemleri kullanarak kısa zaman öncesinde haksız bir biçimde koin elde etmek isteyen kişiler yeni gizleme yöntemleri kullanmaya başladılar.

Saatte 25 Milyon Dolar Çalındı

2018 senesinde saatte tam 25 milyon dolarlık sanal para birimlerinin güvenlik duvarları engelini geçerek hackerlar tarafından çalındı. Bir tek 2018 yılında kripto para borsalarının yetersiz kalan güvenlik önlemleri nedeniyle yatırımcıların hackerlara yitirdiği kripto paraların boyutu 1.1 milyar dolar. 2013 yılından bu yana aralarında dünyanın en büyük kripto para borsalarının da bulunmuş olduğu platformlara gerçekleşen saldırılarla ise yaklaşık 2.2 milyar dolarlık ethereum, bitcoin yada başka bir coin hackerların hesabına geçti.

Normal olarak bu rakamlar sadece kayıplarını açıklamış olan kripto para platformlarının verdiği rakamlar olduğundan iyimser rakamlar olarak da kabul edilebilir. Çalınan kripto para boyutunu açıklamayan platformlar da olduğu ya da kimilerinin kaybı alçak gösterdiği de hesaba katılınca tahminler doğrultusunda bu rakamın 3 milyar dolara yakın olduğu yönünde.

EN BÜYÜK BITCOIN HIRSZILIĞI: TAM 535 MİLYON DOLAR

Kripto paraların aslına bakarsan çok da uzun olmayan tarihi süresince gerçekleşen büyük hack olaylarına bakılmış olduğunda ise ilginç veriler ortaya çıkıyor. Tarih süresince gerçekleşmiş ya da minimumından gerçekleştiğinden haberdar olduğumuz en büyük hırsızlık, Coincheck’ten çalınan 523 bin adet Japon kripto coin nem oldu. Değeri 534 milyon 800 bin doları gören hırsızlığın bir hack ataksı mı yoksa içeriden alınan bir bilgiyle gerçekleşen operasyon mu olduğu hala tartışılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir