Değeri Düşen Kripto Paralar

Kripto Para veya Kripto Döviz, işlem yapan insanların parasını güvenceye almak için kullandığı, nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanan bir dijital birimdir. Kripto Döviz birnevi sanal dövizdir. 2009’da oluşturulmuş Bitcoin en bilinen kripto dövizdir. O zamandan beri birçok kripto döviz oluşturulmuş ve bazıları halen işlem görmektedir. Bu kripto dövizlerede altcoin denir. Kripto paraların piyasasının 10 Trilyon Dolar’a kadar ulaşacağı tahmin edilir.

Son 1 yılda değeri düşen kripto paralarda bilinenlerden Ethereum %9’luk bir değer kaybı yaşamış vaziyette. IOTA Amerikan Doları karşısında genel olarak değer kazanmasına karşın son bir yılda %40’lık bir değer kaybı yaşamış vaziyette.Litecoin ise aynı hezimeti yaşamış durumda. Litecoin son bir yılda %50 değer kaybı yaşamış vaziyette.

Kripto para birimleri neden kıymet kaybediyor?

Euronews’e mevzuşan CoinMetro kripto para işlem platformunun CEO’su Kevin Murcko, Bitcoin’in en çok değer kazandığı dönemlerde dahi, düşme eğiliminde olduğunu açıkladı.

Piyasadaki tüm kripto para birimlerinin yeni aktifler bulunduğunun altını çizen Murcko, “Bitcoin gibi sanal para birimlerinin değer kazanmasının, içerdiği teknoloji veya arkasında somut bir kıymet olduğundan değil, sadece spekülasyon kaynaklı bulunduğunu” ileri sürdü.

Murcko açıklamasına şöyle sürdürdü: “Medyada sıklıkla gündeme gelmesiyle, toplum içinde kripto parayla kısa vadede varlıklı olunabileceği kanaati oturdu. Bu sebeple, kripto paralarının kıymeti sıfır düzeylerindeyken 800 milyar doları gördü. Fakat ulaşılan bu düzeyin devam edebilmesi beklenemezdi” dedi.

“Mali spekülasyonun neden olduğu bir balonun adeta patlamasına tanık oluyoruz” diyen Murcko, “kolay ve kısa yoldan para kazanma arzusu, kripto para birimi balonuna yer verdi, fakat bu aynı dilek de balonun patlamasına sebep oldu” ifadelerini kullandı.

Tehlike psikolojisi değer kaybına sebep oluyor

Murcko’ya göre, sanal para sahibi olanların vehamet psikolojisi de piyasayı kötü anlamda etkiliyor. Tüm herkes elindeki aktiflerin değerinin düşeceği korkusuyla, paralarını satmak isteyince sektördeki sanal para birimlerin değeri, borsa hisseleri gibi giderek kıymet kaybediyor.

Kripto parayla oluşan fonların etkisi

AmaZix’te yatırım danışmanlığı meydana getiren José Maria Macedo, Euronews’e yaptığı açıklamada, kripto paraların değer kaybetmesindeki bir öteki etkenin altını çizdi.

Geçen yıl kripto paralarının zirve yaptığı Ekim ve Kasım aylarında bir çok fonun oluştuğunu ve bir senelik kontratların dolmasıyla geri ödemelerin yapılması için ellerindeki aktifleri satmak mecburiyetinde bırakıldıklarını açıkladı.

Bundan dolayı, kripto para birimlerin ederinin, 2020 yılında da düşmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Kripto para birimleri hala gelecek vadeden bir yatırım mı?

Kripto para birimlerinin gelecekte “iyi” bir yatırım olacağını belirten Murcko, “aslında, balonun patlamasının, kripto paranın geleceği adına yararlı olacağını düşünüyorum” diye ekledi.

Sanal paranın henüz yeni bir pazar bulunduğunu hatırlatan Murcko, “Daha önceki yıllarda internet balonu ve emlak balonu da patlamıştı. Ama buğun önemli pazarlar haline geldi. Sanal para birimlerine getirilecek düzenlemelerle daha güvenilir bir etken olacağını düşünüyorum dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir