Sahte Kredi Onarım Şirketlerine Dikkat Edin!

Sözde “kredi onarımı” şirketleri, olumsuz bilgileri kredi raporlarından kaldırabileceklerini iddia ediyor. “Kredi Danışmanları”, “Kredi Notu Düzeltme Hizmetleri” veya “Kredi Danışmanları” gibi reklamlar, bu mesajdaki varyasyonları yayarlar: “Kötü kredi yüzünden geri çevrildi mi? Yardımcı olabiliriz!” Bu şirketlerin çoğu, kötü kredi raporlarını “temizleme” sözü için binlerce değilse de yüzlerce dolar talep ediyor. Ancak gerçek şu ki, bu şirketler sadece sizin yapabildiğiniz şeyi ücretsiz olarak yapabilir.
Kredi raporunuzdan doğru olan olumsuz bilgileri kimse kaldıramaz. Hiçbir şirketin tüm olumsuz bilgileri silme konusunda “gizli” bir yeteneği yoktur.
Ancak bu, iddialarını durdurmaz. Bu aldatıcı alıntı, bir kredi onarım şirketi broşüründen alınmıştır: “Tahsil edilen hesaplar, tahsilat hesapları, hükümler, vergi iadeleri, yeniden el koymalar ve hatta iflaslar, kredi kayıtlarınızdan bir yıldan daha kısa bir sürede (ortalama beş ila yedi ay) kaldırılabilir. ”
Bir taktik, kredi raporlama kurumlarını bilgileri doğrulama talepleriyle bombalamaktır. Bir kredi raporlama kuruluşu 60 gün içinde bir girişi doğrulayamazsa, bilgileri rapordan kaldıracaktır. Ancak bilginin daha sonra doğru olduğu doğrulanırsa, rapora geri dönecektir.
Kredinizi tamir etmeyi vaat eden bir şirketle bir sözleşme imzalamayı düşünmeden önce, şu gerçekleri unutmayın:

Kredi raporunuzun bir kopyasını kendiniz edinebilirsiniz.
Kredi raporunuzdaki girişlere itiraz etme hakkına sahipsiniz.

Sahte Kredi Onarım Şirketlerine Dikkat Edin!

Garantili kredi tekliflerine dikkat edin!
Kredi onarım ve diğer şirketler, kredi geçmişiniz ne olursa olsun, size bir kredi kartı vermeyi garanti ettiklerini iddia ederler


Garantili kredi tekliflerine
dikkat edin!
Kredi onarım ve diğer şirketler, kredi geçmişiniz ne olursa olsun, size bir kredi kartı vermeyi garanti ettiklerini iddia ederler. Aslında, bu şirketler her zaman garantilerini onurlandırmazlar. Bazen, paranızı alıp kaçarlar – ne vaat ettiklerine bakılmaksızın herhangi bir kredi alamazsınız.
Size bir kart alırlarsa, çoğu zaman, bir mevduat hesabına birkaç yüz dolar yatırmanızı ve bu hesapta saklamanızı gerektiren yüksek ön “başvuru” ücretleri olan “güvenli” bir banka kredi kartı veya yalnızca muhtemelen hiç duymadığınız bir işletmeden bir katalogdaki öğeleri satın almanıza olanak tanır. (Güvenli bir kredi kartı için kendiniz başvurabilirsiniz. Güvenli kartlar için başvuru ücreti almayan bankaların ücretsiz listesi için aşağıdaki “Daha Fazla Bilgi İçin” bölümündeki Tüketici İşleminden alınan bilgilere bakın.)
Kredi onarım şirketleri genellikle televizyonda, gazetelerde ve hatta kibrit defterlerinde reklam verir. Bazen tüketicilerden daha fazla bilgi almak için “900” telefon numarasını aramalarını gerektirirler. 900’lü numaralara yapılan aramalar dakikada 2 veya 3 dolara mal olabilir, bu nedenle kartlar hakkında birkaç dakikalık bilgi dinlemek pahalı olabilir.
Bazı şirketler, kredi geçmişi iyi olan diğer kişilerin finansal bilgilerini kullanarak başvuruda bulunmalarını sağlayarak insanlara bir kredi kartı almaya çalışır. Başkasının adına kredi başvurusu yapmak suç teşkil eder – bu şirketlerden biriyle iş yapmayın.
Kolluk kuvvetleri birçok kredi onarım birimini kapattı, ancak insanlar bundan şikayet etmedikçe sahte bir kredi onarım birimini durdurmak zor. Bu nedenle, kredi onarım reklamlarına yanıt verirken dikkatli olun ve bir kredi onarım şirketinin sizden yararlandığını düşünüyorsanız aşağıda listelenen acentelere şikayette bulunmayı unutmayın.
Daha fazla bilgi için

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), tüketiciler için kredi konusunda bilgi yayınlar ve kredi konusunda federal yasaları uygular. Ücretsiz yayınların bir listesi için, aşağıda verilen adresteki FTC’nin Kamu Referans Departmanına yazın. FTC münferit vakaları ele almamakla birlikte, olası bir yasa ihlali modelinin geliştiğini gördüğünde harekete geçebilir. Kredi raporlama kuruluşları ve kredi onarım dolandırıcılığı ile ilgili şikayetler yazılı olmalıdır. Onları şuraya gönderin: FTC Kredi Uygulamaları Bölümü, 6th St., N.W., Washington, DC 20580.
Yerel tüketiciyi koruma kurumunuzla veya eyalet Başsavcılığınızla iletişime geçin. Birçok Başsavcının ücretsiz tüketici yardım hatları vardır. Bu numaralar, telefon rehberinizin önündeki “kendi kendine yardım” veya hükümet bölümlerinde listelenebilir. Bu ajanslar size tavsiyelerde bulunabilir ve ayrıca şikayetinizin çözümüne yardımcı olabilir.
Tüketici Eyleminin yasal olmayan tüketici tavsiyesi ve yönlendirmeleri sunan ücretsiz şikayet / bilgi santrallerine 10: 00-14: 00 saatleri arasında ulaşılabilir. haftaiçleri. Çince, İngilizce ve İspanyolca konuşulmaktadır. (415) 777-9635 (San Francisco ofisi) veya (213) 624-8327 (Los Angeles ofisi) arayın. Consumer Action, başvuru ücreti almayan güvenli kredi kartı bankalarının ücretsiz bir listesine sahiptir. Ücretsiz bir kopyasını almak için, kendinden adresli bir damgalı zarf gönderin: Consumer Action Secured Credit Card Survey, 717 Market St., Suite 310, San Francisco, CA 94103. (Yalnızca İngilizce olarak mevcuttur.)
Tüketici Kredisi Danışmanlık Hizmeti (CCCS), iyi kredi notları düşmeden faturalarını ödemekte sorun yaşayan tüketicilere yardımcı olur. Yerel CCCS ofisiniz, borç geri ödemesini daha uygun hale getirmek için esnek ödeme planları oluşturmanıza yardımcı olabilir. Size en yakın ofisin telefon numarasını sağlayacak etkileşimli kayıt için (800) 388-CCCS’yi arayın. İspanyolca konuşanlar (800) 68-AYUDA’yı (800-682-9832) 08:00 ile 19:00 saatleri arasında arayabilirler. Merkezi saat.
Herhangi bir şirketle bir sözleşme imzalamadan önce, tüketicilere dolandırıcılığın önlenmesi konusunda tavsiyelerde bulunan bir hükümet dışı hizmet olan yerel Better Business Bureau (BBB) ​​ile kontrol edin. Yerel BBB’nizi arayın. Telefon rehberinde listelenen yerel bir numara bulamazsanız, size en yakın ofise havale için (703) 276-0100 numaralı telefondan Daha İyi İş Büroları Konseyi’ni arayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir