Kredi Kartı ve Banka Kartı Engelleme Nedir?

Banka hesabınızda kullanılabilir kredi veya paranız olduğunu bilmenize rağmen kredi kartı limitinizi aştığınız söylendi mi veya banka kartınız reddedildi mi? Bu, siz bir otelde kaldıktan veya araba kiraladıktan kısa bir süre sonra olduysa, sorun kartın “bloke edilmesi” olabilir.
Engelleme nedir?
Bir otele check-in yapmak veya araba kiralamak için bir kredi veya banka kartı kullandığınızda, katip, tahmini bir toplam vermek için genellikle kartınızı veren şirketle iletişime geçer. İşlem onaylanırsa, kullanılabilir krediniz (kredi kartı) veya banka hesabınızdaki (banka kartı) bakiye bu tutar kadar azaltılır. Bu bir “blok”. Bazı şirketler de buna, bu miktarlar için “bekletme” diyor.
İşleyiş şekli şöyledir: Beş gece için gecelik 100 tutarındaki bir otele check-in yaptığınızda bir kredi veya banka kartı kullandığınızı varsayalım. En az 500 büyük olasılıkla engellenecektir. Ek olarak, oteller ve araba kiralama şirketleri genellikle yiyecek, içecek veya benzin gibi “arızi masraflar” için öngörülen ücretleri bloke edilen miktara ekler. Bu arızi miktarlar, tüccarlar arasında büyük ölçüde değişebilir.
Faturanızı check-in yaparken kullandığınız aynı kartla öderseniz, kredi kartınızdaki son ödeme veya banka kartınızdaki son tutar muhtemelen bir veya iki gün içinde blokenin yerini alacaktır. Ancak, faturanızı farklı bir kartla veya nakit veya çekle öderseniz, girişte kullandığınız kartı düzenleyen şirket, blokeyi çıkış yaptıktan sonra 15 güne kadar tutabilir. Bunun nedeni, son ödeme konusunda bilgilendirilmedikleri ve başka bir şekilde ödeme yaptığınızı bilmedikleri içindir.
Engelleme Neden Sorun Olabilir
Engelleme, bir otelden çıkış yapmadan veya kiralık bir arabayı iade etmeden önce, satıcıya ödeme yapmadan kredi limitinizi (kredi kartı) aşmadığınızdan veya banka hesabınızı (banka kartı) aşmadığınızdan emin olmak için kullanılır. Engelleme bazen restoranlar tarafından beklenen yüksek faturalar için (akşam yemeğinde veya bir partide büyük gruplar gibi), evinizi temizleyen şirketler tarafından ve diğer işletmeler tarafından ödemenin tamamlanması için kredi veya hesap parasının mevcut olmasını sağlamak için de kullanılır.
Kredi limitinize yakın değilseniz veya banka hesabınızda düşük bir bakiye yoksa, bloke etmek büyük olasılıkla sorun olmayacaktır. Ama o noktaya ulaşırsan dikkatli ol. Sadece kartınızın reddedilmesi utanç verici olmakla kalmaz, aynı zamanda, özellikle acil bir satın alma işleminiz varsa ve banka hesabınızda yetersiz kredi veya paranız varsa, sakıncalı olabilir. Banka kartlarında, banka hesabınızdaki bakiyeye bağlı olarak, bloke etme, blok yerinde kalırken yetersiz bakiye için ücret alınmasına neden olabilir.
Engellemekten Nasıl Kaçınılır
Engellemenin neden olabileceği ağırlaşmayı önlemek için şu ipuçlarını izleyin:
�Bir otele check-in yaptığınızda veya bir araba kiraladığınızda – ya da bir restoran ya da başka bir işletme hizmetten önce kartınızı isterse – şirketin “bloke” olup olmadığını, ne kadar bloke edileceğini, tutarın nasıl belirlendiğini ve bloğun ne kadar süreyle yerinde kaldığı.
�Otel, motel, kiralık araba veya diğer “bloke” faturaları işlemin başlangıcında kullandığınız kredi veya banka kartıyla ödemeyi düşünün. Görevliye önceki bloğun ne zaman kaldırılacağını sorun.
�Farklı bir kartla, nakit olarak veya çekle ödeme yapıyorsanız, memura farklı bir ödeme şekli kullandığınızı hatırlatın ve ondan önceki blokeyi derhal kaldırmasını isteyin.
� Mevcut banka kartı düzenleyicinize, engellemeye izin verip vermediğini, ne kadar süreyle ve ne tür satıcılardan geldiğini sorun. Varsa, bankanızdan bir limit aşımı kredisi almayı düşünebilirsiniz. Kredili mevduatı her zaman otomatik olarak kapsayan ve her seferinde ödeme yapıp yapmama konusunda ayrı bir banka kararı içermeyen bir plan isteyin. Tutarı oldukça hızlı bir şekilde ödemezseniz, bu plana bir miktar faiz ödeyebilirsiniz, ancak ödenmeyen bir kredili mevduatınız olmaz. Bankanıza bir kredili mevduat kredi limiti sunup sunmadıklarını, nasıl çalışacağını ve ne kadara mal olacağını sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir