Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısını Nasıl Geçirebilirim?

Hemen hemen herkesin yaşamış olduğu rahatsızlıkların başında şüphesiz ki baş ağrısı gelmektedir. Baş ağrısı birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan ve günlük hayatını devam ettirmesini oldukça güçleştiren bir durumdur.
Baş ağrıları, başın belli bir kısmında veya başı komple saracak şekillerde meydana gelmektedir. Baş ağrıları genel olarak birincil ve ikincil olmak üzere iki kategori altında incelenirler.


Birincil kategorideki baş ağrılarında, ağrı altında herhangi bir hastalık nedeni yoktur. Nedenleri genel olarak; stres, uykusuzluk, açlık, yorgunluk, migren olacak şekilde sıralanır. İkincil kategoride ki baş ağrılarının altındaki sebep iç hastalıklarıdır. Bunlar; beyin damar bozukluğu hipertansiyon, grip, diş hastalıkları olacak şekilde sıralanır.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

• Baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna; bolca miktarda sıvı tüketimi baş ağrısını hafifletmeyi ve geçirmeyi destekler. Sıvı ihtiyacı duyan bir vücut baş ağrısına sebep olabilir. Bundan dolayı baş ağrısı yaşanmış olduğunda ağrı kesici ilaçlardan daha önce sıvı tüketilmelidir. Unutulmamalıdır ki içilecek en az iki litre su, vücut sağlığını koruyucu etkisi vardır.

• Baş ağrısına iyi gelen durumların başında duş almak gelmektedir. Duşa girmek vücudu rahatlatır ve alınacak duşun baş ağrısını hafifletici özelliği bulunmaktadır.

• Baş ağrısına iyi gelen bir diğer durum ise soğuk kompres uygulamak baş ağrısını hafifletir. Islak bir bez ya da buz torbası ile başa soğuk kompres yapmak baş ağrısı geçebilmektedir.

• Baş ağrısına iyi gelen şeylerden biri de temiz hava almaktır. Bulunduğunuz ortamı güzelce havalandırmak, oksijen ihtiyacınızı daha temiz karşıladığı için baş ağrısına iyi gelir. Baş ağrısı esnasında açık havaya çıkmak çok faydalı olacaktır. Eğer imkanlar dahilindeyse yürüyüş yapılması da tavsiye edilebilir.

• Baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilecek en güzel cevaplardan bir diğeri de sigara kullanımının baş ağrısı yapabileceği ve bundan dolayı sigara kullanmamak baş ağrısına faydalı olacaktır.

• Alkol özellikle tüketildikten bir gün sonra çok fazla baş ağrısı yapar. Alkol alınmadığı zaman baş ertesi gün ağrısı yaşanmamış olur. Baş ağrısı sırasında alkol alınması baş ağrısını geçirir ya da hafifletir efsanesi de gerçeklik taşımamaktadır.

• Baş ağrısına ne iyi gelir dendiğinde ilk akla gelen kafeinli içecekler, baş ağrısını hafifletici olabilir. Baş ağrısı esnasında özellikle bir fincan Türk kahvesi içmek baş ağrısını hafifletecektir. Ancak her şey de olduğu gibi kafeinde tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir?

• Yoğun kokular, parfümler baş ağrısını tetikleyici olabilir. Parfüm ürünlerinden uzak durulması tavsiye edilir. Bunun haricinde nane ve limon aromalı kokular ağrıyı hafifletir, başı açar. Bununla birlikte tüketilen suyun içine de nane veya limon eklenebilir.

• Akupunkturun ağrı kesici olduğu herkes tarafından bilinir. Vücutta bulunan bazı özel bölgelere yapılacak basınç ve masajla baş ağrısı geçirilebilir. Bu bölgeler ise; iki kaş arası ve iki gözün ortasındaki bölgelerdir. • Baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna bir diğer cevap: Enseye, şakaklara ve alna uygulanacak olan masaj ile hafif veya şiddetli baş ağrılarını dindirmek mümkün olabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir