Video Oyunlarında Eğitim Fırsatları

Them Thar Oyunlarında Dersler Var!

Video oyunlarının – bir eğlence biçimi – onları oynayanların zihinlerini geliştirebileceğini kim düşünebilirdi ki! Gerçek şu ki, tüm harika grafiklerin, fantastik müziğin ve ilgi çekici olayların ortasında bol miktarda eğitim fırsatı var – ve onları bulmak için birinin onlara biraz daha yakından bakması yeterli.

Video Oyunlarında Eğitim Fırsatları

1


1
. Video oyunları stratejik düşünmeyi geliştirir. Nadir, oyuncunun mevcut durumdan iki veya üç adım önde karar vermesini gerektirmeyen video oyunudur. Sürekli oyunla, oyuncular stratejik düşüncenin avantajını hızla öğrenir ve bunu gerçek dünya fırsatlarına uygulamaya başlarlar.

2. Video oyunları problem çözmeyi geliştirir. Herhangi bir oyun için aynı şey söylenebilse de, video oyunlarının problem çözme becerilerini geliştirmek için yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Bunun nedeni, çoğu oyunun (tümü değilse de) bir problem etrafında toplanması ve ardından oyuncuya sorunu çözmesi için meydan okumasıdır. Sadece bir oyunda, bir oyuncu üç ila yüz veya daha fazla farklı sorunu çözebilir.

3


3
. Video oyunları el ve göz koordinasyonunu geliştirir. Buna inanmakta güçlük çekiyorsanız, bir oyun kumandası alın ve oyun etrafında manevra yapmaya çalışın. Bir oyun denetleyicisini manipüle etmek, bir fareyi bilgisayar ekranı etrafında hareket ettirmek için gereken becerilerin aynısını gerektirir.

4. Video oyunları hızlı karar almayı kolaylaştırır. Hızlı karar vermeye yardımcı olan video oyunlarından biri de doğaçlama durumlarıdır. Sürpriz unsuru her zaman köşede ve oyunları oynamayı heyecan verici kılan şey budur. Ancak kazanmak için, oyuncuların çok kısa bir süre içinde akıllı kararlar verebilmesi gerekir.

5


5
. Video oyunları hayal gücünü besler. İnsanların tartışmanın kendi paylarına düşen kısmını desteklemek için hayal gücü eksikliğini kullandıkları televizyon, video ve oyun gibi şeylere karşı argümanı gerçekten anlamıyoruz. Bazı insanlar video oyunlarının hayal gücünden uzaklaştığını iddia ediyor çünkü oyunlar zihni bu şeyleri kendiliğinden bulmaya teşvik etmek yerine bir şeyler tedarik ediyor. Bunların, bir blok yığınının bir çocuğun hayal gücünü geliştirmek için yeterli olduğunu söyleyenlerle aynı kişiler olduğunu unutmayın. Elbette daha fazla karşı çıkamazdık. Video oyunlarındaki görüntüler yalnızca hayal gücünü besler ve başka türlü gerçekleşmemiş olabilecek yeni olasılıkları oluşturmak için ona bir sıçrama tahtası verir.

6. Video oyunları keşif yapmayı teşvik eder. Rol yapma oyunlarında, oyuncular alışılmadık yoldan çıkmalı ve bilinmeyeni keşfetmelidir. Arkalarında ne olduğunu bilmeden kapıları açmaları gerekiyor. Sonucu bilmeden oyunun alanlarına girmek zorundalar. Ve daha önce hiç tanışmadıkları karakterlerle etkileşime girmeleri gerekiyor. Bu tür oyunların içinde, bilinmeyen bölgeleri keşfetme cesaretini toplama fırsatı sadece mevcut değil, gerekli.

7


7
. Video oyunları ezberlemeyi zorlar. Video oyunlarının bir başka özelliği de ezberleme üzerindeki güçlü etkisidir. Bu oyunların bazılarında tasvir edilen arazi çok büyük, ancak haritalara erişim, oyun için hantal ve rahatsız edici olabilir. Bunu telafi etmek için, oyuncular yalnızca arazinin büyük bir bölümünü ezberlemekle kalmayacak, belirli alanlara ulaşmak için gereken görevleri de hatırlayacaklar.

8. Video oyunları sonuçları öğretir. Tüm bilgisayar ve video oyunları “eylem – tepki” prensibiyle çalışır. Bir şey yapın ve oyun tepki verecektir. Bu, sonucu öğrenmek için harika bir fırsattır – bu fırsat bir oyuncunun bakış açısından mı yoksa bir programcının bakış açısından mı deneyimlenir.

9


9
. Video oyunları sabır, özveri ve dayanıklılığı öğretir. Bir günde hiçbir büyük oyun fethedilemez. Aslında, en iyi ve en popüler oyunlardan bazılarının tamamlanması haftalar veya aylar alır.

Bunlar video ve bilgisayar oyunlarında saklı olan eğitim fırsatlarından sadece birkaçı. Daha yakından araştırdıktan sonra, saatlerce süren eğlence ve şaşkınlığa ek olarak daha fazlasını bulabileceğinizden eminiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir