Meme Kanseri Eğitimi Görselleşiyor

(NC) -Bir resim bin kelimeye bedelse, insanların meme kanseri gibi hassas bir konuyu anlamalarına ve öğrenmelerine yardımcı olmak için resimleri nasıl kullanıyorsunuz? Toronto Üniversitesi cerrahi bölümünde biyomedikal iletişim bölümünden araştırmacılar, meme kanseri riski altındaki kadınlara en iyi nasıl öğretilebileceklerini incelemek için görüntülerin kullanımını araştırıyorlar.
Breast Matters sitesinde (www.bmc.med.utoronto.ca/ breastmatters) Kanadalı kadınlar için meme kanseri ve göğüs sağlığı hakkındaki karmaşık bilgileri açıklamak ve tasvir etmek için metin ve resimler kullanılmıştır. Site bilgilendirme amaçlıdır, jargon içermez ve karmaşık kavramların tanımlarını ve görsel açıklamalarını içerir. Site, meme anatomisine genel bir bakış, meme kanserinin erken teşhisi, kendi kendine muayene, yıllık kontroller, mamografi, ultrason, röntgen ve biyopsi hakkında bir bölüm içerir. Ayrıca meme kanseri risk faktörleri, risk azaltma ve daha fazla bilgi için bağlantılar ve kaynaklar hakkında bilgiler de yer almaktadır.
Çalışmanın baş araştırmacısı Profesör Linda Wilson-Pauwels, “Ekibimiz sanat, bilim, tıp ve iletişim arasında köprü kurmak için tıbbi illüstrasyon kullanıyor” dedi. “Bilimsel bilgiyle birleştirilen tasarım ve iletişim teorisi, sağlığı geliştirme ve tıp eğitimi için görsel materyalin üretimini bilgilendirir – bu durumda meme kanseri hakkında.”
Kanada’da iletişim teknolojisinin geliştirilmesinde yeniliğe ve liderliğe katkıda bulunan ve Bell Canada tarafından finanse edilen ortak bir araştırma programı olan Bell University Laboratories’in bir girişimi olan araştırmacılar, Princess Margaret Hospital’daki meme kanseri tarama programından 10 kadından oluşan bir odak grubu kullandı. Toronto’da hangi meme kanseri bilgilerinin öne çıkarılacağını ve ne tür görsellerin kullanılacağını belirlemek için. Görsel olarak çarpıcı bir öğrenme deneyimi sağlamak için fotoğraf, video, animasyon ve illüstrasyon, değişen karmaşıklık ve etkileşim seviyelerinde kullanılır.
Sitenin ikinci bölümü 2003 yılında meme kanseriyle mücadele eden kadınlar için geliştirilecektir. Göğüs kanseri, Kanadalı kadınlarda en sık teşhis edilen kanserdir. Kanadalı kadınlar arasında neredeyse her 3 kanser tanısından 1’ini oluşturur. Canadian Cancer Society tahminlerine göre her hafta ortalama 104 Kanadalı kadın meme kanserinden ölüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir